Rowing

Program Overview

The SASI Rowing Program is a National Training Centre within Rowing Australia's High Performance Program and has a senior and junior focus with the aim of achieving national team representation, contributing to podium success at international benchmark events.

Training Venue

Boat Shed 
100 Military Road
West Lakes Shore SA 5020

South Australian Sports Institute
27 Valetta Road
Kidman Park SA 5025

Athletes

Program Athletes
Jed Altschwager Celia Cowan Kane Grant Katelyn Nicholson
Nathan Bowden Angus Dawson Jack Kelly Mitchell Reinhard
Ella Bramwell Jack Deans Oscar McGuiness Will Smith
Graduates/NTC
Olympia Aldersey Alexander Hill Molly Goodman

Program Staff

PositionName
Head Coach Jason Lane
STPP Coordinator Christine MacLaren
Senior High Performance Coordinator Eddie Denis
Strength and Conditioning James Pearce
Physiology Eileen Robertson
Skill Acquisition Specialist Michael Maloney
Psychology TBA
Career Adviser Mark Gregory
Physiotherapist Andrew Darcey
Athlete Welfare Lead Alex McNaughton

Athlete Pathway & Selection Criteria

Athlete Pathway and Selection Criteria Document (PDF, 648 KB)

Gallery

No results were found

News

article image

Angus farewells Aussie shores for now as a world champ


article image

Australia produces a stunner in Rotterdam to claim World Rowing Cup


article image

SASI stars help fire Australia to historic World Rowing Cup glory


More Rowing news

Events and Results

2016  Selections

Olympic Games - Rio de Janeiro
Alexander BelenogoffSally Kehoe
Alexander HillJames McRae

Honour Roll

Olympic Games

Olympic Games - London 2012
Renee Chatterton James McRae (Bronze)
Bryn Coudraye Chris Morgan (Bronze)
Sally Kehoe 
Olympic Games - Beijing 2008
Amber HallidayJames McRae
Margeurite HoustonChris Morgan
Olympic Games - Athens 2004
Amber Halliday Sally Newmarch
Olympic Games - Sydney 2000
Kate Slatter (Silver) Carmen Klomp
Alison Davies Sally Newmarch

World Championships

Senior World Championships 2017
Alexander Hill (Gold, Men's Four)
Olympia Aldersey (Bronze, Women's Double Scull)
Molly Goodman (Gold, Women's Four)
Senior World Championships 2015
Alexander Hill (Silver)
Senior World Championships 2014
Olympia Aldersey (Bronze)Sally Kehoe (Bronze)
Senior World Championships - 2011
James McRae (Gold) Renee Chatterton (Silver)
Chris Morgan (Gold) Peta White (Silver)
Senior World Championships - 2010
James McRae (Bronze)Chris Morgan (Gold)
U/23 World Championships - 2012
Olympia Aldersey (Gold) Alex Hill (Bronze)
U/23 World Championships - 2010
Jessica Molsher-Jones (Silver) Peta White (Silver)
Renee Chatterton (Silver) Mary Connelly (Silver)
Junior World Championships - 2013
Narelle Badenoch (Silver)  
Junior World Championships - 2010
Emma Basher (Bronze) Olympia Aldersey (Bronze)

Our Sponsors/Partners

RowingAustralia Rowing SA

Contact Us

Phone

1300 714 990

Email

dpti.sasiadmin@sa.gov.au

Address

27 Valetta Road
Kidman Park SA 5025

Postal

PO Box 219
Brooklyn Park SA 5032