Cycling

The SASI Cycling Program has a developmental focus with the aim of achieving national team representation, contributing to podium success at senior and junior international benchmark events.

Our Sponsors/Partners

Callidus 2015 Logo Prochem  KASK Helmets 

Cervelo

 

Scody logo

 Cycling Australia 

Cycling SA

Athletes

2018/19 Scholarship list
Carlos Carisimo Leigh Hoffman Chloe Moran Kael Thomas
Katarina Chung-Orr Nicola McDonald Jaden Rollison Lara Tucker
Joshua Harrison Angus Miller Ella Sibley Luke Wight
Graduate Scholarships
Jack Bobridge Annette Edmonson Stephanie Morton Holly Takos
Patrick Constable Matthew Glaetzer Glen O'Shea Carlee Taylor
Tiffany Cromwell Damien Howson Alex Porter Rohan Wight
Rohan Dennis Alexandra Manly Callum Scotson  
Alexander Edmonson Anna Meares Miles Scotson  

Program Staff

CoachesName Support StaffName
SASI Head Coach Brett Aitken Senior High Performance Coordinator Simon Cain 
SASI Sprint Coach James Glasspool Physiology  Jamie Stanley
CSA Scholarship Coach Mark Chadwick        Biomechanics Sian Barris
Strength and Conditioning Coach Luke Knappstein Performance Analysis Tim Rawlins
   Physiotherapist Steve McArthur
   Senior Athlete Career Development Advisor Mark Gregory

Training venue

Adelaide Super-Drome
State Sports Park
Main North Road 
Gepps Cross SA 5094

Selection Criteria

SASI Selection Criteria 2019

No results were found

News

article image

Coach Aitken to take his cycling prowess to a whole new level


article image

SASI Para-cycling champs to hit the road for world titles


More Cycling news

Honour Roll

Olympic Games Rio 2016

Jack Bobridge Team Pursuit (Silver)
Alexander Edmondson Team Pursuit (Silver)
Callum Scotson Team Pursuit (Silver)
Anna Meares Keirin (Bronze)

Olympic Games London 2012

Anna Meares Women's Sprint (Gold)
  Women's Team Sprint (Bronze)
Jack Bobridge Men's Team Pursuit (Silver)
Rohan Dennis Men's Team Pursuit (Silver)
Glenn O'Shea Men's Team Pursuit (Silver)
Annette Edmondson Women's Omnium (Silver)

Events and Results

Olympic Representatives

Olympic Games- Rio 2016
Patrick Constable Matthew Glaetzer
Rohan Dennis Stephanie Morton
Annette Edmondson Glenn O'Shea
Olympic Games - London 2012
Alexander Edmondson Stuart O'Grady
Matthew Glaetzer

World Championships

Senior World Championships
Anna Meares 2016 - Women's Keirin - Silver
  2016 - Women's Team Sprint - 4th
  2016 - Women's Sprint - 4th 
Annette Edmondson 2016 - Women's Omnium - 5th
  2016 - Women's Team Pursuit - 4th
Patrick Constable 2016 - Men's Team Sprint - 5th
Callum Scotson 2016 - Men's Team Pursuit - Gold
  2016 - Men's Madison - 5th
Glenn O'Shea 2016 - Men's Omnium - Bronze
  2016 - Men's Madison - 7th
  2016 - Men's Scratch 
Luke Davison 2016 - Men's Team Pursuit - Gold
Matthew Glaetzer 2016 - Men's Sprint - Silver
  2016 - Men's Team Sprint - 5th
  2016 - Men's Keirin
Miles Scotson 2016 - Men's Team Pursuit - Gold
Stephanie Morton 2016 - Women's Team Sprint - 4th
  2016 - Women's Sprint - 8th
  2015 - Women's Keirin - 7th
Alexander Porter 2016 - Men's Team Pursuit - Gold
Alex Edmondson 2014 - Men's Team Pursuit - Gold
  2014 - Men's Individual Pursuit – Gold
  2013 – Men's Team Pursuit - Gold
Anna Meares 2014 - Women's 500m Time Trial - Gold
  2014 - Women's Keirin – Silver
  2012 - Women's Keirin 
  2012 - 500m TT – Gold
  2012 - Women's Team Sprint – Silver
  2012 - Women's Sprint – Bronze
Annette Edmondson 2014 - Women's Team Pursuit - Bronze
  2014 - Women's Omnium – Bronze
  2014 – Women's Road Team Time Trial (riding for Orica AIS) – Bronze
  2013 – Women's Road Team Time Trial (riding for Orica AIS) – Silver
  2013 – Women's Omnium  Bronze
  2013 – Women's  Individual Pursuit – Bronze
  2013 – Women's Team Pursuit – Silver
  2012 – Women's Omnium
  2012 - Women's Team Pursuit – Silver
Damien Howson 2013 - Men's U23 Road Time Trial – Gold 
  2012 – Men's U23 Road Time Trial – Bronze
Glenn O'Shea 2014 - Men's Team Pursuit – Gold
  2013 - Men's Team Pursuit – Gold
  2013 – Men's Omnium – Bronze
Jack Bobridge 2012 – Men's Individual Pursuit - Silver
Luke Davison 2014 - Men's Team Pursuit – Gold
  2013 – Men's Scratch – Bronze
Matthew Glaetzer 2012 – Men's Team Sprint – Gold
Miles Scotson 2014 - Men's Team Pursuit – Gold
Rohan Dennis 2014 – Men's Road Team Time Tiral  – Silver
  2012 – Men's Team Pursuit – Silver
  2012 – Men's U23 Road Time Trial – Silver
Tiffany Cromwell 2013 – Women's Road Team Time Trial (riding for Orica AIS) – Bronze
  2012 – Women's Team Pursuit – Silver
Junior  World Championships
Alexandra Manly 2014 - Women's Track Team Pursuit – Gold
  2014 - Women's Track Individual Pursuit – Gold
Danielle McKinnirey 2014 - Women's Track Team Pursuit – Gold
Alexander Porter 2014 - Men's Track Team Pursuit - Gold
Callum Scotson 2014 - Men's Track Team Pursuit - Gold

Contact Us

Phone

1300 714 990

Email

SASI.Admin@sa.gov.au

Address

27 Valetta Road
Kidman Park SA 5025

Postal

PO Box 219
Brooklyn Park SA 5032