SA sporting champs recognised at SASI Awards

SASI sports champs

Cycling champions Annette Edmondson and Glenn O'Shea and Paralympic swimmer Matthew Cowdrey took out the top awards at the 2013 South Australian Sports Institute (SASI) Awards.

Annette Edmondson, who won a silver medal in the Team Pursuit and bronze medals in the Individual Pursuit and Omnium at the 2013 World Track Cycling Championship, was crowned Female Athlete of the Year. Her father Steve Edmonson (pictured) accepted the award from Recreation and Sport Minister Leon Bignell on her behalf as Annette was undergoing a medical procedure.

Glenn O'Shea, who won a gold medal in the Team Pursuit and bronze medal in the Omnium also at the 2013 World Track Cycling Championships, took out Male Athlete of the Year.

Matthew Cowdrey, who won a swag of medals in the pool at the 2008 Beijing and 2012 London Paralympics, took the title of best Athlete with a Disability after winning a further five World Championship titles during 2013.

The SASI awards recognise outstanding performances based on international results achieved at World Championships and an athlete's contribution to their sport or program. They awards also acknowledge athletes who show good sportsmanship, fairness and respect.

In 2013, 24 South Australian athletes won 34 World Championship medals across seven sports.

FULL LIST OF SASI AWARDS
SASI Female Athlete of the Year - Annette Edmondson (Cycling)
SASI Male Athlete of the Year - Glenn O'Shea (Cycling)
Amy Gillett-Safe Memorial Award - Isobel Bishop (Water Polo)
Athlete with a Disability Award - Matthew Cowdrey (Swimming)
SASI Spirit Award  - Eileen Robertson (Sport Physiology)
Program of the Year - Netball
Coach of the Year - Tim Decker (Cycling Program)
Junior Male Athlete of the Year - Damien Howson (Cycling)
Junior Female Athlete of the Year - Jane Claxton (Hockey)
Athlete Career and Education Award - Renee Chatterton (Rowing)
Program Athlete Awards - Hannah Davis (Canoe Sprint), Annette Edmondson (Cycling), Samantha Mills (Diving), Cameron Joyce (Hockey),  Madeleine Proud (Netball), Olympia Aldersey (Rowing), Sally Foster (Swimming), Blake Gaudry (Trampoline), Malachi Murch (Volleyball), Isobel Bishop (Water Polo).

Contact:

Phone:

Email: