Tokyo Games

Tokyo Olympics - Follow SA's success at the games

54 SA Athletes

download_pdfDownload PDF team list or view below

 NameSportAgeCategory
 David BarnesArchery
- Men’s Team
- Men's Individual
35SASI Athlete
 Izzi Batt‐DoyleAthletics
- 5000m
25SASI Athlete
 Matt ClarkeAthletics
- 3000m Steeplechase
26SASI Athlete
 Henry FrayneAthletics
- Long Jump
31SA Origin
 Kurtis MarschallAthletics
- Pole Vault
24SASI Graduate
 Cayla GeorgeBasketball32SASI Origin
 Tess MadgenBasketball30SA Origin
 Stephanie TalbotBasketball27SASI Graduate
 Joseph InglesBasketball33SASI Graduate
 Mariafe Artacho del SolarBeach Volleyball27SA Based
 Taliqua ClancyBeach Volleyball29SA Based
 Christopher McHughBeach Volleyball31SA Based
 Damien SchumannBeach Volleyball33SA Based
 Josephine BulmerCanoe Sprint
- Canoe Double 500m
- Canoe Single 200m
24SASI Athlete
 Catherine McArthurCanoe Sprint
- Kayak Four 500m
28SASI Graduate
 Bernadette WallaceCanoe Sprint
- Canoe Double 500m
- Canoe Single 200m
31SASI Athlete
 Anthony DeanCycling BMX Racing30SASI Athlete
 Tiffany CromwellCycling ‐ Road
- Road Race
33SASI Graduate
 Rohan DennisCycling Road
- Time Trial
- Road Race
31SASI Graduate
 Ashlee AnkudinoffCycling Track
-Team Pursuit
30SA Based
 Georgia BakerCycling Track
-Team Pursuit
- Madison
26SA Based
 Annette EdmondsonCycling Track
- Team Pursuit
- Madison
- Omnium
29SASI Graduate
 Alexandra ManlyCycling Track
- Team Pursuit
25SASI Graduate
 Kaarle McCullochCycling Track
- Sprint
- Keirin
33SA Based
 Maeve PlouffeCycling Track
- Team Pursuit
22SASI Graduate
 Matthew GlaetzerCycling Track
- Sprint
- Keirin
28SASI Graduate
 Nathan HartCycling Track
- Sprint
- Team Sprint
28SA Based
 Leigh HowardCycling Track
- Madison
31SA Based
 Kelland O'BrienCycling Track
- Madison
23SA Based
 Lucas PlappCycling Track
- Team Pursuit
20SA Based
 Alexander PorterCycling Track
- Team Pursuit
25SASI Graduate
 Matthew RichardsonCycling Track
- Team Sprint
- Keirin
22SA Based
 Sam WelsfordCycling Track
- Team Pursuit
25SA Based
 Nikita HainsDiving
- 10m platform
20SASI Athlete
 Anabelle SmithDiving
- 3m spring
28SA Based
 Shixin LiDiving
- 3m spring
33SA Based
 Charlotte GrantFootball19SA Origin
 Riley McGreeFootball22SA Origin
 Emily AbbotGymnastics
- Rhythmic Group
24SA Origin
 Jane ClaxtonHockey28SASI Graduate
 Tom WickhamHockey31SASI Graduate
 Olympia AlderseyRowing
- Eight
28SASI Graduate
 Molly GoodmanRowing
 - Eight
28SASI Graduate
 Angus DawsonRowing
- Eight
20SASI Athlete
 Alexander HillRowing
- Four
26SASI Graduate
 Katarina KowplosShooting
- 10m Air Rifle
- 50m Rifle 3 Positions
19SA Based
 Alex HobergShooting
- 10m Air Rifle
19SA Based
 Jack RossiterShooting
- 50m Rifle 3 Positions
24SA Based
 Dane SampsonShooting
- 10m Air Rifle
- 50m Rifle 3 Positions
34SA Based
 Belinda WhiteSoftball33SASI Athlete
 Madison WilsonSwimming
- 200m Freestyle
- 4x100m Freestyle
27SASI Athlete
 Kyle ChalmersSwimming
- 100m Freestyle
- 4x100m Freestyle
- 4x100m Medley
23SASI Athlete
 Luke SavilleTennis
- Doubles
27SASI Graduate
 Kiana ElliottWeightlifting
- Women 64kg
23SASI Athlete

At SASI, we understand and appreciate the complex journey that athletes often undertake in their quest to pursue their sporting dreams. They progress through the pathway, change coaches, change clubs, move interstate, represent their birth state and sometimes another state. They are helped along the way by so many supporters of clubs and with the support of the State Sports Institutes and Academies, the AIS and their National Sporting Organisations. Most of all, these athletes benefit from the unconditional support of their families and friends. The joy for us all, is when they represent the green and gold. Everyone has a part to play. By putting our "SA Team" together, we wanted to recognise the role that the whole of our community has played in some way helping these athletes on their way. They may have been born here and moved away, developed through sporting pathways in this state and by SASI or relocated to SA to be part of a national or SASI supported program. Whatever the case, we share their journey and have a special interest and local pride and connection with them.

Wednesday 21st July

download_pdfDownload PDF schedule or view below

  TIME (ADL) SPORT/EVENT   ATHLETE RESULT
  9:30am Softball
 Australia v Japan
Opening
 Round
Belinda White Lost 1-8
  9:00pm Football (Women's)
 Australia v New Zealand
Group G Charlotte Grant Won 2-1

Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

Thursday 22nd July

download_pdfDownload PDF schedule or view below

 TIME (ADL)SPORT/EVENT ATHLETERESULT
 3:30pmSoftball
 Italy v Australia
Opening RoundBelinda WhiteWon 1-0
 8:00pmFootball (Men's)
 Argentina v Australia 
Group CRiley McGreeWon 2-0

Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

Friday 23rd July

download_pdfDownload PDF schedule or view below

  TIME (ADL) SPORT/EVENT   ATHLETE RESULT
  1:30pm Archery
 Men's Individual
Ranking Round David BarnesInd 648 - 50th
Team 1949 - 11th

Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

Saturday 24th July

download_pdfDownload PDF schedule or view below

  TIME (ADL) SPORT/EVENT   ATHLETE RESULT
  9:00am Shooting (Women's)
 10m Air Rifle
Qualification Katarina Kowplos 45th (617.2) – Did not progress
  10:00am Hockey (Men's)
 Japan v Australia
Pool A Tom Wickham Won 5-3
  10:30am Softball
 Australia v Canada
Opening Round Belinda White Lost 1-7
  12:10pm Rowing
 Men's Four
Heats Alexander Hill 1st (5:54.27) – Progressed to A final
  12:30pm Rowing
 Men's Eight
Heats Angus Dawson 4th (5:43.66) – Progressed to repechage
  12:50pm Rowing
 Women's Eight
Heats Olympia Aldersey
 Molly Goodman
3rd (6:18.95) – Progressed to repechage
  6:00pm Football (Women's)
 Sweden v Australia
Group G Charlotte Grant Lost 2-4
  9:13pm Swimming (Women's)
 4x100m Freestyle
Heats Madison Wilson 1st (3:31.73) Progressed to final
  10:30pm Beach Volleyball (Men's)
 Norway v Australia
Prelim
 Pool A
Christopher McHugh
 Damien Schumann
Lost 2-1
Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

Sunday 25th July

download_pdfDownload PDF schedule or view below

 TIME (ADL)SPORT/EVENT ATHLETERESULT
 10:30amHockey (Women's)
Australia v Spain
Pool BJane ClaxtonWon 3-1
 10:30amSoftball
Australia v USA
Opening RoundBelinda WhiteLost 1-2
 11:30am
after game 1
Tennis (Men's Singles)
Australia v  Poland
First RoundLuke SavilleLost 0-2 (2-6, 4-6) – Did not progress
 11:30am
after game 4
Tennis (Men's Doubles)
Australia v  Austria
First RoundLuke Saville (with John Millman)Lost 2-0 (5-7, 2-6) - Did not progress
 12:15pmSwimming (Women's)
4x100m Freestyle Relay
FinalMadison Wilson1st (3:29.69 WORLD RECORD) – GOLD MEDAL
 12:30pmBeach Volleyball (Women's)
Australia v Cuba
Prelim
Pool E
Mariafe Artacho del Solar
Taliqua Clancy
Won 2-0 (21-15, 21-14)
 1:30pmCycling Road
(Women's)
Road Race
FinalTiffany Cromwell26th (3:55:41)
 1:30pmShooting (Men's)
10m Air Rifle
QualificationAlex Holberg
Dane Sampson
21st (625.6) – Did not progress
30th (623.5) – Did not progress
 5:50pmBasketball (Men's)
Australia v Nigeria
Prelim
Group B
Joseph InglesWon 84-67
 7:00pmHockey (Men's)
Australia V India
Pool ATom WickhamWon 7-1
 8:00pmFootball (Men's)
Australia v Spain
Group CRiley McGreeLost 0-1
 9:00pmSwimming (Men's)
4x100m Freestyle Relay
HeatsKyle Chalmers2nd (3:11.89) - Progressed to final
Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

Monday 26th July

download_pdfDownload PDF schedule or view below

  TIME (ADL) SPORT/EVENT   ATHLETE RESULT
  11:09am Archery
 Men's Team
1/8
 Eliminations
David Barnes  
  12:35pm Swimming (Men's)
 4x100m Freestyle Relay
Final Kyle Chalmers 
  12:45pm Hockey (Women's)
 Australia v China
Pool B Jane Claxton  
 3:01pm Archery
 Men's Team
Quarter
 Final
David Barnes?  
  3:30pm Beach Volleyball (Men's)
 ROC v Australia
Prelim
 Pool A
Christopher McHugh
 Damien Schumann
 
 4:10pm Archery
 Men's Team
Semi
 Final
David Barnes?  
  4:45pm Archery
 Men's Team
Bronze
 Medal
David Barnes?  
  5:10pm Archery
 Men's Team
Gold
 Medal
David Barnes?  
  7:32pm Swimming (Women's)
 200m Freestyle
Heats Madison Wilson  
  8:30pm Softball
 Mexico v Australia
Opening
 Round
Belinda White 
Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

Tuesday 27th July

download_pdfDownload PDF schedule or view below

 TIME (ADL)SPORT/EVENT ATHLETERESULT
 10:00amHockey (Men's)
 Argentina v Australia 
Pool ATom Wickham 
 11:00amSwimming (Women's)
 200m Freestyle
Semi
 Final
Madison Wilson? 
 12:20pmWeightlifting
 Women's 64kg
Group BKiana Elliott? 
 1:30pmSoftball
 TBD
Bronze
 Medal
Belinda White? 
 1:45pmShooting
 10m Air Rifle Mixed Team
QualificationsDane Sampson
 Alex Hoberg
 Katarina Kowpos
 
 3:45pmShooting
 10m Air Rifle Mixed Team
Bronze MedalDane Sampson
 Alex Hoberg
 Katarina Kowpos
 
 4:20pmShooting
 10m Air Rifle Mixed Team
Gold MedalDane Sampson
 Alex Hoberg
 Katarina Kowpos
 
 5:30pmFootball (Women's)
  USA v Australia
Group GCharlotte Grant 
 5:50pmBasketball (Women's)
 Australia v Belgium
Group C
 Prelim
Cayla George
 Tess Madgen
 Stephanie Talbot
 
 7:32pmSwimming (Men's)
 100m Freestyle
HeatsKyle Chalmers 
 8:20pmWeightlifting
 Women's 64kg
Group AKiana Elliott? 
 8:30pmSoftball
 TBD
Gold
 Medal
Belinda White? 
 8:47pmSwimming (Men's)
 4x200m Freestyle Relay
HeatsKyle Chalmers 
 TBDArchery
 Men's Individual 
1/32
 Eliminations
David Barnes 
 TBDArchery
 Men's Individual 
1/16
 Eliminations
David Barnes 
Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

Wednesday 28th July

download_pdfDownload PDF schedule or view below

 TIME (ADL)SPORT/EVENT ATHLETERESULT
 9:36amRowing
 Men's Four
Final BAlexander Hill? 
 10:40amRowing
 Men's Four
Final AAlexander Hill? 
 11:00amRowing
 Women's Eight
RepechageOlympia Aldersey?
 Molly Goodman?
 
 11:00amSwimming (Men's)
 100m Freestyle
Semi FinalKyle Chalmers? 
 11:11amSwimming (Women's)
 200m Freestyle
FinalMadison Wilson? 
 11:18amRowing
 Men's Eight
RepechageAngus Dawson? 
 12:56pmSwimming (Men's)
 4x100m Freestyle
FinalKyle Chalmers? 
 2:30pmCycling Road
 Men's Individual Time Trial
FinalRohan Dennis 
 5:30pmBeach Volleyball (Men's)
 Spain v Australia
Prelim
 Pool A
Christopher McHugh
 Damien Schumann
 
 5:50pmBasketball (Men's)
 Italy v Australia
Prelim Group BJoseph Ingles 
 7:00pmHockey (Women's)
 Japan v Australia
Pool BJane Claxton 
 8:30pmBeach Volleyball (Women's)
 Australia v Italy
Prelim
 Pool E
Mariafe Artacho del Solar
 Taliqua Clancy
 
 8:30pmFootball (Men's)
 Australia V Egypt
Group CRiley McGee 
 9:04pmSwimming (Women's)
 4x200m Freestyle Relay
HeatsMadison Wilson 
 9:30pmBeach Volleyball (Women's)
 Australia V Italy
Prelim
 Pool E
Mariafe Artacho del Solar
 Taliqua Clancy
 
 9:45pmHockey (Men's)
 Australia v New Zealand
Pool ATom Wickham 
 TBDArchery
 Men's Individual 
1/32
 Elim
David Barnes 
 TBDArchery
 Men's Individual 
1/16
 Elim
David Barnes 
Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

Thursday 29th July

download_pdfDownload PDF schedule or view below

 TIME (ADL)SPORT/EVENT ATHLETERESULT
 10:30amCycling (Men's)
 BMX Racing
Quarter
 Finals Run 1
Anthony Dean 
 11:12amCycling (Men's)
 BMX Racing
Quarter
 Finals Run 2
Anthony Dean 
 11:54amCycling (Men's)
 BMX Racing
Quarter
 Finals Run 3
Anthony Dean 
 12:07pmSwimming (Men's)
 100m Freestyle
FinalKyle Chalmers? 
 1:01pmSwimming (Women's)
 4x200m Freestyle Relay
FinalMadison Wilson? 
 9:45pmHockey (Women's)
 New Zealand v Australia
Pool BJane Claxton 
 TBDArchery
 Men's Individual 
1/32
 Elimination
David Barnes 
 TBDArchery
 Men's Individual 
1/16
 Elimination
David Barnes 

Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

Friday 30th July

download_pdfDownload PDF schedule or view below

 TIME (ADL)SPORT/EVENT ATHLETERESULT
 9:30amAthletics (Men's)
 3000m Steeplechase
Round 1
 Heats
Matt Clarke 
 10:30amCycling (Men's)
 BMX Racing
Semi Final Run 1Anthony Dean 
 10:30amHockey (Men's)
 Australia v Spain
Pool ATom Wickham 
 10:35amRowing
 Women's Eight
Final AOlympia Aldersey?
 Molly Goodman?
 
 10:55amRowing
 Men's Eight
Final AAngus Dawson? 
 11:01amCycling (Men's)
 BMX Racing
Semi Final Run 2Anthony Dean 
 11:32amCycling (Men's)
 BMX Racing
Semi Final Run 3Anthony Dean 
 12:10pmCycling (Men's)
 BMX Racing
FinalAnthony Dean? 
 3:30pmBeach Volleyball (Women's)
 Australia V ROC
Prelim
 Pool E
Mariafe Artacho del Solar
 Taliqua Clancy
 
 3:30pmDiving (Women's)
 3m Springboard
PrelimAnabelle Smith 
 7:30pmAthletics (Women's)
 5000m
Round 1
 Heats
Izzi Batt-Doyle 
 9:30pmBasketball (Women's)
 China v Australia
Group C
 Prelim
Cayla George
 Tess Madgen
 Stephanie Talbot
 
 10:20pmSwimming (Men's)
 4x100m Medley Relay
HeatsKyle Chalmers 
 TBDFootball (Women's)Quarter
 Final
Charlotte Grant? 
Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

Saturday 31st July

download_pdfDownload PDF schedule or view below

 TIME (ADL)SPORT/EVENT ATHLETERESULT
 10:10amAthletics
 Men's Pole Vault
QualificationKurtis Marschall 
 12:15pmHockey (Women's)
 Argentina v Australia
Pool BJane Claxton 
 12:30pmShooting (Women's)
 50m Rifle 3 Positions
QualificationKatarina Kowplos 
 3:30pmDiving (Women's)
 3m Springboard
Semi FinalAnabelle Smith
 Shixin Li
 
 4:30pmShooting (Women's)
 50m Rifle 3 Positions
FinalKatarina Kowplos? 
 5:00pmArchery
 Men's Individual 
Bronze MedalDavid Barnes? 
 5:15pmArchery
 Men's Individual 
Gold MedalDavid Barnes? 
 5:50pmBasketball (Men's)
 Australia v Germany
Prelim
 Group B
Jospeh Ingles 
 7:40pmAthletics
 Men's Long Jump
QualificationHenry Frayne 
 TBDArchery
 Men's Individual 
1/8
 Eliminations
David Barnes 
 TBDArchery
 Men's Individual 
Quarter FinalDavid Barnes 
 TBDArchery
 Men's Individual 
Semi FinalDavid Barnes 
 TBDFootball (Men's)Quarter FinalRiley McGree 
Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

Sunday 1st August

download_pdfDownload PDF schedule or view below

 TIME (ADL)SPORT/EVENT ATHLETERESULT
 9:30amBeach Volleyball
 Men's and Women's
Round of 16 matchesMariafe Artacho del Solar
 Taliqua Clancy
 Christopher McHugh
 Damien Schumann
 
 12:06pmSwimming (Men's)
 4 x 100m Medley Relay
FinalKyle Chalmers? 
 3:30pmDiving
 Women's 3m Springboard
FinalAnabelle Smith? 
 10:00amHockey (Men's)Quarter
 Final
Tom Wickham 
Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

Monday 2nd August

download_pdfDownload PDF schedule or view below

 TIME (ADL)SPORT/EVENT ATHLETERESULT
 9:30amBeach Volleyball
 Men's and Women's
Round of 16 matchesMariafe Artacho del Solar
 Taliqua Clancy
 Christopher McHugh
 Damien Schumann
 
 10:50amAthletics
 Men's Long Jump
FinalHenry Frayne? 
 12:00pmShooting (Men's)
 50m Rifle 3 Positions
QualificationJack Rossiter 
 3:30pmDiving
 Men's 3m Springboard
PrelimShixin Li? 
 4:24pmCycling Track
 Women's Team Pursuit
QualifyingAshlee Ankudinoff
 Georgia Baker
 Annette Edmondson
 Alexandra Manly
 Maeve Plouffe
 
 5:20pmShooting (Men's)
 50m Rifle 3 Positions
FinalJack Rossiter? 
 5:32pmCycling Track
 Men's Team Pursuit
QualifyingLeigh Howard
 Lucas Plapp
 Alexander Porter
 Sam Welsford
 
 9:30pmBasketball (Women's)
 Australia v Puerto Rico
Prelim Group CCayla George
 Tess Madgen
 Stephanie Talbot
 
 9:45pmAthletics
 Men's 3000 m Steeplechase
FinalMatt Clarke? 
 10:10pmAthletics
 Women's 5000m
FinalIzzi Batt-Doyle? 
 TBDFootball (Women's)Semi FinalCharlotte Grant? 
 TBDHockey (Women's)Quarter FinalJane Claxton? 

Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

Tuesday 3rd August

download_pdfDownload PDF schedule or view below

 TIME (ADL)SPORT/EVENT ATHLETERESULT
 10:30amDiving
 Men's 3m Springboard
Semi FinalShixin Li? 
 3:30pmDiving
 Men's 3m Springboard
FinalShixin Li? 
 4:00pmCycling Track
 Women's Team Pursuit
First Round - HeatsAshlee Ankudinoff
 Georgia Baker
 Annette Edmondson
 Alexandra Manly
 Maeve Plouffe
 
 4:28pmCycling Track
 Men's Team Sprint
QualifyingMatthew Glaetzer
 Nathan Hart
 Matthew Richardson
 
 4:52pmCycling Track
 Men's Team Pursuit
First Round - HeatsLeigh Howard
 Lucas Plapp
 Alexander Porter
 Sam Welsford
 
 5:20pmCycling Track
 Men's Team Sprint
First Round - HeatsMatthew Glaetzer
 Nathan Hart
 Matthew Richardson
 
 5:35pmCycling Track
 Women's Team Pursuit
FinalsAshlee Ankudinoff?
 Georgia Baker?
 Annette Edmondson?
 Alexandra Manly?
 Maeve Plouffe?
 
 5:49pmCycling Track
 Women's Team Pursuit
Bronze MedalAshlee Ankudinoff?
 Georgia Baker?
 Annette Edmondson?
 Alexandra Manly?
 Maeve Plouffe?
 
 5:56pmCycling Track
 Women's Team Pursuit
Gold MedalAshlee Ankudinoff?
 Georgia Baker?
 Annette Edmondson?
 Alexandra Manly?
 Maeve Plouffe?
 
 6:05pmCycling Track
 Men's Team Sprint
FinalsMatthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 Matthew Richardson?
 
 6:11pmCycling Track
 Men's Team Sprint
Bronze MedalMatthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 Matthew Richardson?
 
 6:14pmCycling Track
 Men's Team Sprint
Gold MedalMatthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 Matthew Richardson?
 
 7:50pmAthletics
 Men's Pole Vault
FinalKurtis Marschall? 
 TBDFootball (Men's)Semi FinalRiley McGree? 
 TBDBasketball (Men's)Quarter FinalJoseph Ingles? 
 TBDBeach Volleyball (Women's)Quarter FinalMariafe Artacho del Solar?
 Taliqua Clancy?
 
 TBDHockey (Men's)Semi FinalTom Wickham? 
Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

Wednesday 4th August

download_pdfDownload PDF schedule or view below

 TIME (ADL)SPORT/EVENT ATHLETERESULT
 10:28amCanoe Sprint
 Women's Canoe Single 200m
HeatsJosephine Bulmer
 Bernadette Wallace
 
 12:23pmCanoe Sprint
 Women's Canoe Single 200m
Quarter FinalsJosephine Bulmer?
 Bernadette Wallace?
 
 3:30pmDiving
 Women's 10m Platform
PrelimNikita Hains 
 4:00pmCycling Track
 Men's Sprint
QualifyingMatthew Glaetzer
 Nathan Hart
 
 4:40pmCycling Track
 Women's Keirin
First Round - HeatsKaarle McCulloch 
 5:05pmCycling Track
 Men's Sprint
1/32 Finals - HeatsMatthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 
 5:41pmCycling Track
 Women's Keirin
Repechages - HeatsKaarle McCulloch? 
 6:01pmCycling Track
 Men's Sprint
1/32 Finals Repechages - HeatsMatthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 
 6:15pmCycling Track
 Men's Team Pursuit
FinalsLeigh Howard?
 Lucas Plapp?
 Alexander Porter?
 Sam Welsford?
 
 6:29pmCycling Track
 Men's Team Pursuit
Bronze MedalLeigh Howard?
 Lucas Plapp?
 Alexander Porter?
 Sam Welsford?
 
 6:36pmCycling Track
 Men's Team Pursuit
Gold MedalLeigh Howard?
 Lucas Plapp?
 Alexander Porter?
 Sam Welsford?
 
 6:43pmCycling Track
 Men's Sprint
1/16 Finals - HeatsMatthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 
 7:17pmCycling Track
 Men's Sprint
1/16 Finals Repechages - HeatsMatthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 
 TBDHockey (Women's)Semi FinalJane Claxton? 
 TBDBasketball (Women's)Quarter FinalCayla George?
 Tess Madgen?
 Stephanie Talbot?
 
 TBDBeach Volleyball (Men's)Quarter FinalChristopher McHugh? Damien Schumann? 

Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

Thursday 5th August

download_pdfDownload PDF schedule or view below

 TIME (ADL)SPORT/EVENT ATHLETERESULT
 10:14amCanoe Sprint (Women's)
 Canoe Single 200m
Semi
 Finals
Josephine Bulmer?
 Bernadette Wallace?
 
 10:30amDiving
 Women's 10m Platform
Semi FinalNikita Hains? 
 11:00amHockey (Men's)Bronze MedalTom Wickham? 
 12:06pmCanoe Sprint (Women's)
 Canoe Single 200m
Final BJosephine Bulmer?
 Bernadette Wallace?
 
 12:13pmCanoe Sprint
 Canoe Single 200m
Final AJosephine Bulmer?
 Bernadette Wallace?
 
 3:30pmDiving
 Women's 10m Platform
FinalNikita Hains? 
 4:00pmCycling - Track
 Men's Omnium
1 of 4
 Scratch
 Race
Sam Welsford 
 4:18pmCycling - Track
 Men's Sprint
1/8 Finals
 Heats
Matthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 
 4:36pmCycling - Track
 Women's Keirin
Quarter Finals HeatsKaarle McCulloch? 
 4:51pmCycling - Track
 Men's Sprint
1/8 Finals
 Repechages
 Heats
Matthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 
 4:57pmCycling - Track
 Men's Omnium
2 of 4
 Tempo Race
Sam Welsford 
 5:15pmCycling - Track
 Men's Sprint
Quarter Finals
 Race 1
Matthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 
 5:27pmCycling - Track
 Women's Keirin
Semi Finals HeatsKaarle McCulloch? 
 5:30pmFootball (Women's)
 TBD
BronzeCharlotte Grant? 
 5:37pmCycling - Track
 Men's Omnium
3 of 4
 Elimination Race
Sam Welsford 
 5:55pmCycling - Track
 Men's Sprint
Quarter Finals
 Race 2
Matthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 
 6:07pmCycling - Track
 Women's Keirin
7th-12thKaarle McCulloch? 
 6:15pmCycling - Track
 Women's Keirin
FinalKaarle McCulloch? 
 6:20pmCycling - Track
 Men's Sprint
Quarter Finals
 Decider
Matthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 
 6:25pmCycling - Track
 Men's Omnium
4 of 4
 Points Race
Sam Welsford 
 6:57pmCycling - Track
 Men's Sprint
5th - 8thMatthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 
 7:30pmHockey (Men's)Gold MedalTom Wickham 
 TBDBeach Volleyball (Women's)Semi FinalMariafe Artacho del Solar?
 Taliqua Clancy?
 
 TBDBeach Volleyball (Men's)Semi FinalChristopher McHugh?
 Damien Schumann?
 
 TBDBasketball (Men's)Semi FinalJoseph Ingles? 
Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

Friday 6th August

download_pdfDownload PDF schedule or view below

 TIME (ADL)SPORT/EVENT ATHLETERESULT
 10:00amCanoe Sprint (Women's)
 Canoe Double 500m
HeatsBernadette Wallace
 Josephine Bulmer
 
 10:30amBeach Volleyball (Women's)Bronze MedalMariafe Artacho del Solar?
 Taliqua Clancy?
 
 10:45amCanoe Sprint (Women's)
 Kayak Four 500m
HeatsCatherine McArthur 
 11:00amHockey (Women's)
 TBD
Bronze MedalJane Claxton? 
 11:30amFootball (Women's)
 TBD
Gold MedalCharlotte Grant? 
 11:37amCanoe Sprint (Women's)
 Canoe Double 500m
Quarter FinalsBernadette Wallace?
 Josephine Bulmer?
 
 12:00pmBeach Volleyball (Women's)Gold MedalMariafe Artacho del Solar?
 Taliqua Clancy?
 
 4:00pmCycling - Track
 Women's Sprint
QualifyingKaarle McCulloch 
 4:40pmCycling - Track
 Men's Sprint
Semi Finals
 Race 1
Matthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 
 4:46pmCycling - Track
 Women's Sprint
1/32
 Finals Heats
Kaarle McCulloch? 
 5:22pmCycling - Track
 Men's Sprint
Semi Finals
 Race 2
Matthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 
 5:28pmCycling - Track
 Women's Sprint
1/32
 Finals
 Repechages Heats
Kaarle McCulloch? 
 5:40pmCycling - Track
 Men's Sprint
Semi Finals
 Decider
Matthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 
 5:45pmCycling - Track
 Women's Madison
FinalGeorgia Baker?
 Annette Edmondson?
 
 6:30pmCycling - Track
 Men's Sprint
Finals Race 1Matthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 
 6:36pmCycling - Track
 Women's Sprint
1/16
 Finals Heats
Kaarle McCulloch? 
 7:05pmCycling - Track
 Men's Sprint
Finals Race 2Matthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 
 7:20pmCycling - Track
 Men's Sprint
Finals DeciderMatthew Glaetzer?
 Nathan Hart?
 
 7:23pmCycling - Track
 Women's Sprint
1/16
 Finals
 Repechages Heats
Kaarle McCulloch? 
 7:30pmHockey (Women's)
 TBD
Gold MedalJane Claxton? 
 8:30pmFootball (Men's)
 TBD
Bronze MedalRiley McGree? 
 TBDBasketball (Women's)
 TBD
Semi FinalCayla George?
 Tess Madgen?
 Stephanie Talbot?
 

Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

Saturday 7th August

download_pdfDownload PDF schedule or view below

 TIME (ADL)SPORT/EVENT ATHLETERESULT
 10:00amCanoe Sprint
 Women's Canoe Double 500m
Semi FinalsJosephine Bulmer?
 Bernadette Wallace?
 
 10:30amBeach Volleyball (Men's)Bronze MedalChristopher McHugh?
 Damien Schumann?
 
 10:30amRhythmic Gymnastics
 Group All-Around
Qualification - RotationsEmily Abbot 
 10:37amCanoe Sprint
 Women's Kayak Four 500m
Semi FinalCatherine McArthur? 
 11:45amCanoe Sprint
 Women's Canoe Double 500m
Final BJosephine Bulmer?
 Bernadette Wallace?
 
 11:52amCanoe Sprint
 Women's Canoe Double 500m
Final AJosephine Bulmer?
 Bernadette Wallace?
 
 12:00pmBeach Volleyball (Men's)Bronze MedalChristopher McHugh?
 Damien Schumann?
 
 12:00pmBasketball (Men's)Gold MedalJoseph Ingles? 
 12:30pmCanoe Sprint
 Women's Kayak Four 500m
Final ACatherine McArthur? 
 4:00pmCycling Track
 Women's Sprint
1/8 Finals - HeatsKaarle McCulloch 
 4:18pmCycling Track
 Men's Keirin
First Round - HeatsMatthew Glaetzer
 Matthew Richardson
 
 4:30pmBasketball (Women's)Bronze MedalCayla George?
 Tess Madgen?
 Stephanie Talbot?
 
 4:43pmCycling Track
 Women's Sprint
1/8 Final Repechages - HeatsKaarle McCulloch? 
 4:49pmCycling Track
 Men's Keirin
Repechages - HeatsMatthew Glaetzer?
 Matthew Richardson?
 
 5:09pmCycling Track
 Women's Sprint
Quarter Finals Race 1Kaarle McCulloch? 
 5:25pmCycling Track
 Men's Madison
FinalLeigh Howard?
 Kelland O'Brien?
 
 6:25pmCycling Track
 Women's Sprint
Quarter Finals Race 2Kaarle McCulloch? 
 6:45pmCycling Track
 Women's Sprint
Quarter Finals - DeciderKaarle McCulloch? 
 8:30pmBasketball (Men's)Bronze Medal Joseph Ingles? 
 9:00pmFootball (Men's)Gold MedalRiley McGree? 
Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

Sunday 8th August

download_pdfDownload PDF schedule or view below

 TIME (ADL)SPORT/EVENT ATHLETERESULT
 10:30amCycling Track
 Women's Omnium
1 of 4
 Scratch
 Race
Annette Edmondson 
 10:48amCycling Track
 Women's Sprint
Semi Finals
 Race 1
Kaarle McCulloch? 
 10:54amCycling Track
 Men's Keirin
Quarter Finals HeatsMatthew Glaetzer
 Matthew Richardson
 
 11:09amCycling Track
 Women's Sprint
Semi Finals
 Race 2
Kaarle McCulloch? 
 11:15amCycling Track
 Women's Omnium
2 of 4
 Tempo Race
Annette Edmondson 
 11:30amRhythmic Gymnastics
 Group All-Around
Final
 Rotation 1
Emily Abbot 
 following
 11:30am
Rhythmic Gymnastics
 Group All-Around
Final
 Rotation 2
Emily Abbot 
 11:33amCycling Track
 Women's Sprint
Semi Finals
 Decider
Kaarle McCulloch? 
 11:36amCycling Track
 Women's Sprint
5th-8thKaarle McCulloch? 
 11:39amCycling Track
 Men's Keirin
Semi Finals HeatsMatthew Glaetzer
 Matthew Richardson
 
 11:50amCycling Track
 Women's Sprint
Finals
 Race 1
Kaarle McCulloch? 
 11:56amCycling Track
 Women's Omnium
3 of 4
 Elimination
 Race
Annette Edmondson 
 12:00pmBasketball (Women's)
 TBD
Gold
 Medal
Cayla George?
 Tess Madgen?
 Stephanie Talbot?
 
 12:15pmCycling Track
 Women's Sprint
Finals
 Race 2
Kaarle McCulloch? 
 12:21pmCycling Track
 Men's Keirin
7th-12thMatthew Glaetzer
 Matthew Richardson
 
 12:30pmCycling Track
 Men's Keirin
FinalMatthew Glaetzer
 Matthew Richardson
 
 12:35pmCycling Track
 Women's Sprint
Finals
 Decider
Kaarle McCulloch? 
 12:55pmCycling Track
 Women's Omnium
4 of 4
 Points
 Race
Annette Edmondson 
Times are subject to change.
Yellow indicates Final Event or Medal Game

SA Medallists

A list of South Australian medallists will appear here as the Games progress.

Daily Updates

 SUBSCRIBE TO OUR MAILING LIST
  Wednesday 21st July, 2021 
  Thursday 22nd July, 2021 
  Friday 23rd July, 2021 
 Day 1Saturday 24th July, 2021 
 Day 2Sunday 25th July, 2021 
 Day 3Monday 26th July, 2021 
 Day 4Tuesday 27th July, 2021 
 Day 5Wednesday 28th July, 2021 
 Day 6Thursday 29th July, 2021 
 Day 7Friday 30th July, 2021 
 Day 8Saturday 31st July, 2021 
 Day 9Sunday 1st August, 2021 
 Day 10Monday 2nd August, 2021 
 Day 11Tuesday 3rd August, 2021 
 Day 12Wednesday 4th August, 2021 
 Day 13Thursday 5th August, 2021 
 Day 14Friday 6th August, 2021 
 Day 15Saturday 7th August, 2021 
 Day 16Sunday 8th August, 2021

featured videos